Predstavujeme tím KCN: Koordinátorka LABov a remeselníčka Lenka

LABy patria medzi najobľúbenejšie programy KCN. Čo obnáša ich príprava?
14. 04. 2023
#tímKCN
#LABy

Ahojte. Tešíme sa, že ste rozklikli náš nový článok, v ktorom predstavíme ďalšieho člena nášho tímu – Lenku Olejárovú. Lenka koordinuje a organizuje LABy, dvojvíkendové kurzy, plné praktických zručností z rôznych oblastí KKP (kultúrno-kreatívneho priemyslu).

Čo všetko znamená zorganizovať LAB?

Možno sa to nezdá, no keďže sme projektom s finančnou podporou EÚ, zorganizovať LAB nie je len o výbere témy a dohodnutí lektorov. Čo všetko obnáša Lenkina práca?

Ku každému LABu je potrebné vytvoriť výzvu aj implementačný manuál, komunikovať s lektormi a uchádzačmi, podať im všetky potrebné info, pomôcť s “ obľúbenými“ papierovačkami aj prihlsením sa do databázy expertov či v prípade účastníkov na samotný LAB.

Po uzavretí prihlasovania je potrebné administratívne overiť uchádzačov, pripraviť podklady pre odbornú radu, ktorá ich schvaľuje a so schválenými účastníkmi absolvovať “podpisové kolečko” – podpis zmlúv, ich anonymizáciu aj nahodenie do systému. Okrem toho treba pripraviť harmonogram LABu a celý priebeh odkomunikovať s účastníkmi aj lektormi.

Väčšina našich LABov je o skúšaní nových techník či technológií, a tak k príprave LABu patrí aj obstaranie potrebného materiálu a technológií, rovnako ako príprava samotného priestoru aj jeho návrat do pôvodného stavu (pozn: práve ten býva v pondelkové ráno príjemným budíčkom pre celý tím). Do organizácie LABov vstupujú aj ďalšie procesy, ako napríklad pomoc účastníkom s prerozdelením individuálnych konzultácií či praktická pomoc priamo na mieste.

Na všetky časti tejto skladačky dohliada práve Lenka Olejárová, ktorá s pomocou „parťáčky“ (tiež Lenky) a ďalších členov tímu zabezpečuje hladký priebeh našich LABov. Lenkinou srdcovkou sú najmä remeselné LABy, keďže je sama dlhoročnou remeselníčkou, venuje sa remeslu vo vlastnom projekte Za oblôčkom a v tejto komunite je ako doma.

Spoznajte našu Lenku bližšie, jej prácu aj to, akému jedlu sa ako malá vyhýbala, cez video rýchlych otázok a odpovedí. 

LABy = 2 víkendy práce s lektormi z KKP

Ak ste sa vďaka tomuto článku so slovíčkom „LABy“ stretli po prvýkrát, v rýchlosti vám vysvetlíme, čo sa za ním skrýva. Ide o kurzy, ktoré trvajú 2 víkendy, majú svoju teóriu, no oveľa viac praxe. Lektori zo sveta KKP (kultúry a kreatívneho priemyslu) prinášajú praktické príklady a zadania, účastníkov učia novým zručnostiam a ukazujú rôzne techniky práce. Na konci si účastníci okrem know-how, odnesú certifikát o úspešnom absolvovaní a možnosť individuálne konzultovať svoje nápady s lektormi.

LABov v réžii KCN prebehlo už niekoľko. Prvý sme odštartovali s nájdejnými produkčnými, ktorí sa učili, ako zorganizovať kultúrne podujatie. Druhý LAB patril začínajúcim osvetľovačom, ktorí nazreli do všetkých častí tejto práce, venovali sa svetelnému dizajnu podujatí a učili sa pracovať s konzolou na programovanie svetiel.

LABy pokračovali nahliadnutím do techník linoryt, stencil a sieťotlač, cez ktoré si účastníci mohli potlačiť vlastné návrhy či merch na textil.

Fotky, feedbacky účastníkov a viac info o týchto LABoch si prečítaš v našom článku.

Jedným z posledných LABov bola výroba šperku pod vedením dlhoročných klenotníkov, ktorí účastníkov zasvätili do kompletnej výroby vlastného šperku – všetkých jeho komponentov – použitím rôznych techník. V marci sme stihli aj LAB logo dizajnu a vizuálnej identity značky a už o pár dní nás čaká LAB kurátorstvo výstav s riaditeľom košickej VUNU galérie.

S LABmi ani zďaleka nekončíme. Aktuálne sa môžete prihlásiť na tieto 3 výzvy:

  • LAB live sound design // zvuk živých podujatí, určený pre začínajúcich a mierne pokročilých zvukárov
  • LAB produkcia mestských podujatí, vďaka ktorému sa naučíte, ako zorganizovať dobré podujatie a oživiť mesto
  • LAB čalúnenie a repas starého nábytku, v rámci ktorého si budete môcť obnoviť stoličky z bývalého kina Palace a odniesť si ich domov

Všetky výzvy, lektorov, bližšie info aj deadliny prihlásenia nájdete v našej Akadémii KKP – LABy.

Tešíme sa na vás pri ďalšom pokračovaní „predstavovačiek“ nášho tímu alebo na niektorom z našich LABov či inom programe KCN.