Komentovaná prehliadka // Čo deň vojny, to plagát

#komentovanaprehliadka
#vizualneumenie

Komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy vo výkladoch Kultúrneho priestoru bod.K7

 

Ukrajinský grafický dizajnér, Mykola Kovalenko, sa rozhodol reagovať na agresiu Ruska na Ukrajine jemu najbližším spôsobom. Od začiatku vojny, 24. februára 2023, zverejňuje na sociálnych sieťach jeden plagát venujúci sa tejto téme. V začiatkoch ešte netušil, aký záväzok na seba prijíma. Vojna stále trvá. Kovalenko pôsobí od roku 2015 na Slovensku a vedie vlastné dizajnérske štúdio v Bratislave, Mykola Kovalenko Studio. Jeho sugestívne plagáty sa začali objavovať vo viacerých kultúrnych centrách a galériách na Slovensku aj v zahraničí. Aj táto výstava je výberom z jeho celoročnej série. 

Prehliadku vedie Miroslav Zwiefelhofer a Martin Lukáč.

 

Komentovaná prehliadka bude prebiehať aj za prítomnosti autora. 

Dátum
08/03/2023
Vstup
Zadarmo
Miesto
Kultúrny priestor bod.K7
Čas
17:30
Facebook event
Mykola Kovalenko
Grafický dizajnér

Vyštudoval grafický dizajn na Kyjevskej štátnej akadémii dekoratívneho a úžitkového umenia a dizajnu. Svoju kariéru začal v roku 2001 a počas nasledujúcich 15 rokov pracoval na Ukrajine ako dizajnér pre medzinárodné reklamné agentúry Publicis, FCB, LOWE, Saatchi & Saatchi. Od roku 2015 žije v Bratislave a vedie vlastné dizajnérske Mykola Kovalenko Studio. Je členom Art Directors Club Slovensko, ako aj Združenia Bienále Brno. Zasadal v porotách rôznych medzinárodných festivalov na Ukrajine, na Slovensku, v Španielsku, Bielorusku a v iných krajinách. Je držiteľom viac ako 150 ocenení z medzinárodných festivalov dizajnu – vrátane Red Dot Design Award (Nemecko), Golden Drum (Slovinsko), The European Design Awards (Grécko), Graphis (USA) a ďalších. Zastáva aktívny spoločenský postoj, inicioval niekoľko medzinárodných sociálnych projektov a svoje práce prezentuje na samostatných výstavách na Slovensku aj v zahraničí, naposledy Barcelona, Thajsko, New York. Mykola Kovalenko je autorom vizuálneho štýlu Trienále plagátu Trnava 2022.

Projekt Kreatívne centrum Nitra je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu integrovaný regionálny operačný program.

Podujatie sa koná v rámci aktivity 3, Výstavno – prezentačná činnosť, Kreatívneho centra Nitra.

Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas s použitím fotografií a videa zaznamenaných počas udalosti na reklamné a propagačné účely Kreatívneho centra Nitra.

Majiteľom autorských práv publikovaných fotografií je Mykola Kovalenko.