Práca dramaturga v nezávislom divadle

#KCNdiskusia
#scenickeumenie

Dramaturg je kľúčovým hráčom v tíme tvorby každej divadelnej inscenácie.

V čom spočíva jeho hlavná úloha?  Líši sa práca dramaturga / dramaturgičky v nezávislom divadle od tej v zriaďovanej inštitúcii? 

 

Veronika Gabčíková predstaví prácu dramaturgičky na príkladoch tvorby inscenácie na motívy svetoznámeho bestselleru Zlodejka kníh. Mimoriadny príbeh o  dievčati, slovách, harmonikárovi, niekoľkých fanatických Nemcoch, nepriateľoch štátu, pálení kníh,  židovskom boxerovi, Jassie Owensovi – štvornásobnom olympijskom víťazovi čiernej pleti, Hitlerovi, krádeži kníh a obyčajnej smrti, ktorá miluje farby a bojí sa zloby ľudí. Smrti, ktorá nie je ani krásna, ani vznešená, ani pompézna. Je iba nevyhnutná,  má aj srdce a našu zlodejku kníh videla trikrát.  

Diskusia sa bude konať po predstavení Zlodejka kníh.

 

Dátum
16/03/2023
Vstup
Zadarmo
Miesto
Dom Matice slovenskej v Nitre, Dolnočermánska 737, 949 11 Nitra
Čas
10:30
KCN-loga
Veronika Gabčíková
Zakladateľka a dramaturgička Nového divadla

Veronika absolvovala divadelnú vedu na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU v Bratislave. Ako dramaturgička pôsobila v Divadle pre deti a mládež MAJÁK, Divadle Andreja Bagara v Nitre a Starom divadle Karola Spišáka. Svoje skúsenosti zúročila aj ako členka dramaturgickej rady MF Divadelná Nitra a organizátorka medzinárodnej prehliadky divadiel a divadelných škôl krajín V4 Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás. Spolupracuje s viacerými tvorivými divadelnými kolektívmi a participuje na tvorbe lokálnych aj celoslovenských kultúrnych stratégií. Od roku 2016 je dramaturgičkou a hlavou Nového divadla Nitra.

Projekt Kreatívne centrum Nitra je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu integrovaný regionálny operačný program.

Podujatie sa koná v rámci aktivity 3, Prezentácia diela scénického umenia, Kreatívneho centra Nitra.

Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas s použitím fotografií a videa zaznamenaných počas udalosti na reklamné a propagačné účely Kreatívneho centra Nitra.

 

Majiteľom autorských práv publikovanej fotografie je Henrich Mišovič (COLLAVINO PHOTOGRAPHY)