Získaj teoretické aj praktické poznatky, ako kurátorovať úspešnú výstavu v špecifických priestoroch.

#kuratorstvo
#VUlab

Nikolas Bernáth, riaditeľ Galérie VUNU z Košíc, ťa prevedie kurátorstvom od teoretických základov až po prax.

 

V teórii sa dozvieš viac o histórii tejto disciplíny, dôležitých míľnikoch a menách, zmenách vplyvom povojnového obdobia, postmoderny a posledných 30tich rokov ako aj to, čo znamená pracovať site-specific či context-sensitive.

 

Etablovaný kurátor ti priblíži umenie v dobe digitálnej distribúcie, najnovšie trendy a nazdieľa dobré príklady z jeho praxe.  

 

V praktickej časti sa budeš venovať tvorbe sólo výstavy umelca / umelkyne aj tvorbe kolektívnej tematickej výstavy. Neobídeš ani samotný výskum, prácu so zbierkami, otvorenými archívmi či vytvorenie zbierky. Súčasťou bude tiež návšteva aktuálnej výstavy Nitrianskej galérie.

 

Dva víkendy spoločných prednášok a workshopov dopĺňajú individuálne konzultácie s Nikolasom, na ktorých sa môžeš detailne venovať svojmu projektu / nápadu.

Víkend 1
22.4.2023 (9:00 - 18:00) - 23.4.2023 (9:00 - 15:30)
Víkend 2
29.4.2023 (9:00 - 18:00) - 30.4.2023 (9:00 - 15:30)
Počet účastníkov je limitovaný (podnikatelia aj nepodnikatelia spolu)
15
Pre koho je táto výzva určená
nepodnikatelia (18+)
Úroveň
začiatočníci a mierne pokročilí
Miesto
kancelárie KCN, mestská Tržnica Nitra - 1.poschodie
Dátum zverejnenia výzvy
14.2.2023
Deadline prihlásenia
22.3.2023 12:00
Občerstvenie a obed nie sú súčasťou labu
Občerstvenie ani obed nie sú súčasťou stretnutí. Každý deň bude aj obedová prestávka. Môžeš si so skupinou niekde vybehnúť v rámci obedovej pauzy alebo si objednáme spoločný obed.
Ubytovanie
Ak nie si z Nitry, daj nám vedieť. Pomôžeme ti s rezervovaním cenovo dostupného ubytovania blízko miesta konania labu.
Cena od
60 €

Na zobrazenie registračného formuláru sa musíte prihlásiť.

Nikolas Bernáth
Riaditeľ galérie VUNU pôsobiaci medzi Košicami a Berlínom

Zakladateľ a kreatívny riaditeľ Galérie VUNU v Košiciach. Absolvoval štúdium na Technickej univerzite v Košiciach v Ateliéroch slobodnej kreativity 3D a nových médií. Okrem vedenia tímu pôsobí aj ako kurátor výstav súčasného umenia, nielen v Galérii VUNU, ale taktiež v ďalších slovenských a českých inštitúciách a organizáciách, ako napríklad: Galéria mesta Bratislava, Krajskej galérii výtvarného umenia v Zlíne, Kunsthalle Košice, Kasárne / Kulturpark Košice, Galérii HotDock Bratislava. Realizuje sa aj v redakčnej činnosti. Od roku 2020 je šéfredaktorom magazínu New Translation, publikuje články v slovenských magazínoch súčasného umenia. 

Podmienky účasti

nepodnikateľ – fyzická osoba v zmysle Výzvy; trvalý pobyt na území Slovenska; vek 18+; vyplnenie formuláru s povinnými prílohami, ktoré stanovuje Výzva; absolvovanie minimálne 60 % skupinových vzdelávacích podujatí

ADMINISTRATÍVNE PROCESY V SKRATKE

Účastníkmi Vizuálneho labu: „Kurátorstvo výstav“ môžu byť podnikatelia (SZČO, slobodné povolanie, právnické osoby) a nepodnikatelia – fyzické osoby. Vyplnenú prihlášku prijmeme v KCN a spracujeme dáta pre Odbornú radu KCN (zložená z odborníkov z praxe), ktorá vyberie max. 15 uchádzačov podľa týchto kritérií: motivácia pre účasť na LABe, prínos pre ďalšiu podnikateľskú činnosť.

Viac info o výzve

Ak ti nie je niečo jasné, ozvi sa našej koordinátorke Lenke.

olejarova@msunitra.sk

Laby KCN

Laby Kreatívneho centra Nitra rozvíjajú talent a zručnosti kreatívcov na rôznorodé témy v oblasti remesiel, hudby, multimédií, audiovízie, vizuálne a scénického umenia. Podporujú rozvoj odborných zručností u jednotlivcov, ktorí sa chcú v budúcnosti profesionálne venovať niektorej z oblastí kultúrneho a kreatívneho priemyslu, alebo ktorí už v nej pracovne pôsobia.

Akadémia KKP

Akadémia kultúrneho a kreatívneho priemyslu (KKP) Kreatívneho centra Nitra (KCN) ponúkne širokú škálu prednášok, workshopov aj individuálnych konzultácií. Naštartovať  alebo zlepšiť svoje podnikanie môžete prostredníctvom inkubátorov a akcelerátorov, rozvoj kreatívneho talentu a odborných zručností ponúknu laby, štart a zviditeľnenie na trhu podporia podporné a predajné programy. Viac nájdete v sekcii Akadémia KKP.

Projekt Kreatívne centrum Nitra je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu integrovaný regionálny operačný program.

 

Podujatie sa koná v rámci aktivity 2, Laby, Kreatívneho centra Nitra.

 

Autorské práva k použitým fotografiám: Nikolas Bernáth