Háčkuj spolu s nami prvé komunitné dielo

Háčkovanie s KCN
18. 09. 2022
Srdce Nitry
Workshop
workshop-hackovanie-s-kcn

Na začiatku septembra sme spustili programy pre verejnosť, v rámci ktorých prebieha aj séria workshopov háčkovania. Pod vedením našej kolegyni a remeselníčky Lenky Olejárovej sa účastníci workshopov môžu naučiť jednoduchšiu aj zložitejšiu techniku háčkovania štvorčekov, ktoré neskôr spojíme do spoločného prvého komunitného diela – „Srdca Nitry.“

Pridaj sa k nám

Workshopy prebiehajú na rôznych miestach v Nitre a v spolupráci s aktívnymi organizáciami, kaviarňami či kultúrnymi centrami. Prvý workshop sa uskutočnil v príjemnom prostredí kaviarne Rosetta na Mestskej Tržnici, druhý sa mal konať v rámci podujatia Udržateľná Nitra. Podujatie sa, bohužiaľ, kvôli počasiu nekonalo, no my sme workshop presunuli do priestorov kaviarne Gio v Nitre a spolu s vyše 20 účastníkmi sa nám podarilo uháčkovať až 50 štvorčekov. Už teraz sa tešíme na náhradný termín Udržateľnej Nitry, ktorá sa uskutoční 12.11. a okrem nás sa bude swapovať oblečenie so Sekáčom, budú sa vymieňať knižky s Antikavriátom Zrkadlo a predávať rastlinky s Botanickou záhradou SPU v Nitre.

Háčkovanie spája ľudí rôznych vekových kategórií z celého regiónu. Niekoľko štvorčekov nám pomohli uháčkovať aj šikovné dámy zo ZSS Nitrava. Ak by si sa chcel/a s nami osobne stretnúť a pomôcť nám s háčkovaním, v nedeľu 25.9. nás čaká workshop na Hideparku v rámci podujatia Nedeľný ČIL a 27.9. akcia „Maratón háčkovania“ od 9:00 na Mestskej Tržnici v Nitre. Pre viac info sleduj našu Facebook stránku.

Upcyklujeme

Naše háčkovanie nemá len rozmer komunitný, ale aj ekologický. Technika háčkovania štvorca do kruhu, ktorá prepája súčasné s tradičným, je ozvláštnená použitým materiálom. Ako materiál recyklujeme akýkoľvek zvyšok textilu, ktorý už nemá iné využitie (staré tričko, plachtu a pod.). Spojili sme sa s viacerými firmami a organizáciami, ktoré nám poskytli vyradené kusy textilu či oblečenie na vyhodenie. Sme veľmi radi, že komunitné dielo vzniká práve takýmto spôsobom a opotrebované látky dostávajú nový význam.

Srdce Nitry

Cieľom spoločného háčkovania je zapojiť čo najviac ľudí a komunít z Nitry aj okolia a vytvoriť „Srdce Nitry“ – prvé komunitné dielo, ktoré umiestnime na mestskej Tržnici, kde sa stretávajú rôzne komunity aj generácie.

Aj keď by sa mohlo zdať, že tvar výsledného diela je z jeho názvu jasný, nemusí to tak byť. Výsledok je v rukách umelca / kurátora, ktorý vymyslí, ako sa všetkých 157 štvorčekov spojí, bude pri procese spájania aj vešania diela.

Srdce Nitry vzniká v spolupráci s TIC (Turistické informačné centrum Nitra) a NOCR (Nitrianska organizácia cestovného ruchu) pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu.

Háčkuj pri káve alebo doma

Ak sa nemôžeš zúčastniť našich workshopov, komunitné dielo nám môžeš pomôcť vytvoriť aj z domu či v niektorom z nitrianskych podnikov, obchodov a kaviarní. Práve tam nájdeš naše krabičky s vybavením pre háčkovanie (háčik, namotané klbká látky, nožnice, obrázkový návod) a počas poobednej kávy sa môžeš učiť háčkovať. Rozrobený štvorček si môžeš vziať domov, dorobiť ho a vrátiť naspäť do krabičky alebo ho nechať nedokončený v krabičke. Niekto si ho tam určite nájde a dokončí.

Naše krabičky momentálne nájdeš v týchto kaviarňach, obchodoch a podnikoch: Antikvariát Zrkadlo, Uránia Nitra, Rosetta / coffee shop / kaviareň, Pod Vŕškom – kníhkupectvo, antikvariát a libresso, Sekáč, TIC Nitra (Turistické informačné centrum).

Háčkovať môžeš aj doma vďaka obrázkovému návodu či video tutorialom od našej Lenky. Uháčkované štvorčeky môžeš priniesť do kaviarne Rosetta, odkiaľ si ich vezmeme.

Vytvorte s nami prvé komunitné dielo „Srdce Nitry.“