Háčkuj spolu s nami prvé komunitné dielo

Háčkovanie s KCN
18. 09. 2022
Srdce Nitry
Workshop
workshop-hackovanie-s-kcn

Na začiatku septembra sme spustili programy pre verejnosť, v rámci ktorých prebieha aj séria workshopov háčkovania. Pod vedením našej kolegyni a remeselníčky Lenky Olejárovej sa účastníci workshopov môžu naučiť jednoduchšiu aj zložitejšiu techniku háčkovania štvorčekov, ktoré neskôr spojíme do spoločného prvého komunitného diela v regióne – „Srdca Nitry.“

Pridaj sa k nám

Workshopy prebiehajú na rôznych miestach v Nitre a v spolupráci s aktívnymi organizáciami, kaviarňami či kultúrnymi centrami. Prvý workshop sa uskutočnil v príjemnom prostredí kaviarne Rosetta na Mestskej Tržnici, druhý sa mal konať v rámci podujatia Udržateľná Nitra. Podujatie sa, bohužiaľ, kvôli počasiu nekonalo, no my sme workshop presunuli do priestorov kaviarne Gio v Nitre a spolu s vyše 20 účastníkmi sa nám podarilo uháčkovať až 50 štvorčekov.

Niekoľko štvorčekov nám pomohli uháčkovať aj šikovné dámy zo ZSS Nitrava. Ak by si sa chcel/a s nami osobne stretnúť a pomôcť nám s háčkovaním, v nedeľu 25.9. nás čaká workshop na Hideparku v rámci podujatia Nedeľný ČIL a 27.9. akcia „Maratón háčkovania“ od 9:00 na Mestskej Tržnici v Nitre. Pre viac info sleduj našu Facebook stránku.

Upcyklujeme

Naše háčkovanie nemá len rozmer komunitný, ale aj ekologický. Technika háčkovania štvorca do kruhu, ktorá prepája súčasné s tradičným, je ozvláštnená použitým materiálom. Ako materiál recyklujeme akýkoľvek zvyšok textilu, ktorý už nemá iné využitie (staré tričko, plachtu a pod.). Spojili sme sa s viacerými firmami a organizáciami, ktoré nám poskytli vyradené kusy textilu či oblečenie na vyhodenie. Sme veľmi radi, že komunitné dielo vzniká práve takýmto spôsobom a opotrebované látky dostávajú nový význam.

Srdce Nitry

Cieľom spoločného háčkovania je zapojiť čo najviac ľudí a komunít z Nitry aj okolia a vytvoriť „Srdce Nitry“ – prvé komunitné dielo, ktoré umiestnime na vopred vybranú lokalitu – bod stretávania sa rôznych komunít (lokalita je v procese schvaľovania).

Aj keď by sa mohlo zdať, že tvar výsledného diela je z jeho názvu jasný, nemusí to tak byť. Výsledok je v rukách umelca / kurátora, ktorý vymyslí, ako sa všetkých 200 štvorčekov spojí, bude pri procese spájania aj vešania diela. Kurátora budeme hľadať cez verejnú výzvu na našej webovej stránke, do ktorej sa bude dať čoskoro prihlásiť. Srdce Nitry vzniká v spolupráci s TIC (Turistické informačné centrum Nitra) a NOCR (Nitrianska organizácia cestovného ruchu) pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu.

Háčkuj pri káve alebo doma

Ak sa nemôžeš zúčastniť našich workshopov, komunitné dielo nám môžeš pomôcť vytvoriť aj z domu či v niektorom z nitrianskych podnikov, obchodov a kaviarní. Práve tam nájdeš naše krabičky s vybavením pre háčkovanie (háčik, namotané klbká látky, nožnice, obrázkový návod) a počas poobednej kávy sa môžeš učiť háčkovať. Rozrobený štvorček si môžeš vziať domov, dorobiť ho a vrátiť naspäť do krabičky alebo ho nechať nedokončený v krabičke. Niekto si ho tam určite nájde a dokončí.

Naše krabičky momentálne nájdeš v týchto kaviarňach, obchodoch a podnikoch: Antikvariát Zrkadlo, Uránia Nitra, Rosetta / coffee shop / kaviareň, Pod Vŕškom – kníhkupectvo, antikvariát a libresso, Sekáč, TIC Nitra (Turistické informačné centrum).

Háčkovať môžeš aj doma vďaka obrázkovému návodu či video tutorialom od našej Lenky. Uháčkované štvorčeky môžeš priniesť do kaviarne Rosetta, odkiaľ si ich vezmeme.

Vytvorte s nami prvé komunitné dielo „Srdce Nitry.“